Boeing ve Airbus Uçakları Nasıl Ayırt Edilir ?

125
Boeing ve Airbus Uçakları Nasıl Ayırt Edilir ?
Binance indirim

Bir yanda uluslararası ABD merkezli şirket Boeing, diğer yanda Fransa merkezli Airbus firması. Dünyayı yolcu uçağı kulvarında domine eden iki büyük marka…

Peki ilk bakışta bir Airbus uçağını bir Boeing uçağından nasıl ayırt ederiz? İşte cevaplar…

1- Boeing uçaklarında uçak burnu daha sivri ve belirgin bir tasarıma sahiptir. Airbus uçaklarında biraz daha oval bir uçak burnu tasarımı hakimdir.

2- Airbus uçaklarında yolcu pencereleri daha çok kare şekline benzerken Boeing uçaklarında pencereler yukarıya doğru hafif V şeklini alır.

3- Boeing uçaklarında motorlar kanadın önüne monte edilmiştir. Airbus uçaklarında motor daha kanat altında yer alır.

4- Boeing kanat uçlarındaki ışıklar 1 kez ve uzun yanıp sönerken, Airbus uçaklarında kısa süreli ve arka arkaya iki kez yanıp söner.

5- Airbus uçaklarında kapılar dışa doğru itildikten sonra gövdeye paralel olacak şekilde yana itilir. Boeing uçaklarında ise kapılar normal bir kapı açar gibi açılır, yani kapının içeriye bakan kısmı kapının tam açık pozisyonunda dışarıya bakar.

6- Kokpitte uçağın pitch ve roll eksenlerine komuta eden kumanda farklıdır. Boeing uçaklarında pilotun hemen önünde bulunan lövye kullanılırken, Airbus uçaklarında pilotun yanında (Solda oturan pilotun solu, sağda oturan pilotun sağında) joyistik benzeri sidestick kullanılır.

7- Kokpit yan camları (Yan Windshield) Airbus uçaklarında alt taraftan düz bir çizgi şeklinde tasarlanmıştır ancak Boeing uçaklarında yan winshield’ların alt tarafına bakıldığında V şeklinde bir dizayn göze çarpar.

Bunların dışında otomasyon sistemleri vb farklılıklar mevcuttur ancak ilk bakışta iki üreticinin uçaklarını ayırt etmek için yukarıdaki temel farklara göz atılabilir.