USD
EURO
ALTIN

Beş Yıl Nasıl Geçti

Pilotaj Haber Beş yılını geride bıraktı.

Beş Yıl Nasıl Geçti
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

2012 yılında Pilotaj Haber’i birkaç gönüllü kurduk. Bu dönemde Pilotaj Haber’in çıkış noktası aslında Türkiye’deki online havacılık kaynaklarındaki boşluktu. Birkaç kaynak dışında ki, bunlar haber kulvarındaydı, gerçek bir havacılık kaynağı bulunmuyordu. Düşüncemiz, havacılık severlere, pilot adayı ve pilotlara ihtiyaç duyabileceği kaynak ve tecrübe aktarımını sağlayabilmek, Türkiye’de havacılığa olan ilginin artırılması, gençlere havacılığın ne olduğunu anlatmak, tanıtmak ve sevdirmekti.

Zaten küçük bir kitlesi  olan havacılığın, bilinmeyen bir online websitesi ile reklam çalışması olmadan veya sponsorsuz tanıtmak zor gözükse de, işi hobi maksatlı ve severek yapan gönüllüler ile bu kadar hızlı ilerleyeceğini düşünmemiştik, aslında bu konuda bir fikrimiz olmadığından ya da amacımız bu olmadığından aklımıza bile gelmemişti.

Pilotaj Haber’i yayına aldıktan sonra şaşırtıcı bir biçimde ilgi olduğunu gördük. Bu ilgi muhtemelen az önce bahsettiğim gibi, Türkiye’deki online havacılık kaynağındaki boşluktu. Bu bize aslında havacılığa ilgi duyanların sayısının hiç de sanıldığı kadar az olmadığını aksine havacılığın merak uyandıran bir kavram olduğunu gösteriyordu. Pilotaj Haber’in diğer birkaç kaynaktan farkı, uçuş ile ilgili teknik konulara ve dünyadaki yeni havacılık projelerine bünyesinde yer vermesiydi. Diğerlerinin aksine bir pilotun sevgilisinin attığı sitemkar tweet bizim bünyemizde haber veya proje değeri taşımıyordu. (Acaba tüm pilotların özel hayatı takip ediliyor mu? !)

İlk bir yıl pilotajhaber.com’un tanınma süreciydi. Bir yıl sonra istatistiklerden artık Pilotaj Haber müdavimlerinin oluştuğu açıkça belliydi, nitekim yeni kullanıcı yüzdesi %90’lardan %60’lara gerilemişti. Sosyal medya üzerinden pilotaj eğitimi ve havacılık hakkında sürekli mesaj vasıtasıyla sorular alıyorduk. Bu bize insanların çok geniş bir skalaya sahip havacılık hakkındaki sorularının olabileceği fikrini vermişti, forum açıldı, sonra kapatıldı, beklendiği gibi olmadı.

Pilotaj Haber’in performansı gönüllüler ile doğru orantılıydı, onlar kendi işlerinden vakit buldukça paylaşım yapabiliyorlardı. İlk etapta aslında oldukça yeterliydi ama bir süre sonra yetersiz kalmaya başladı. Artık reklam ve pazarlama çalışmasına, editörler ve yazarlara ihtiyaç vardı, biraz profesyonelleşmek gereklilik olmuştu. 2013 sonlarından itibaren bu düzene geçtikten sonra iyi bir performans yakaladık. İstatistiklere göre bir yılda 1 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlamıştık. Ancak bir nokta gözden kaçmıştı, ciddi bir gider varken, gelir hiç yoktu. Bu iş bir hobi için gerçekten pahalıydı…

Sponsor arayışına girdik, amacımız en azından Pilotaj Haber’in kendini çevirebilmesiydi, böyle bir atmosfer yakalamışken  eriyip gitmesini istemedik. Ancak maalesef sponsor bulamadık. Magazinsel haberlerin popülerliğini koruduğu dünyada neden “basit!” bir havacılık sitesine sponsor olurdunuz ki… Dayanabildiğimiz kadar devam ettirsek de, sonra tekrar gönüllü bir Pilotaj Haber’e rotayı çevirdik, yani başlangıca geri dönmüş olduk.

2015 yılında veri tabanımızı yazılımsal bir nedenle kaybettik, binlerce emek verilmiş içerik 5 dakika içinde uçsuz bucaksız bilgisayar dünyasında yok olup gitmişti. Ne Google gibi bir şehir büyüklüğünde sunucu barındıran hangarlarımız vardı, ne de sponsor bir hostingimiz, yedek de olmadığından Pilotaj Haber ilk gününe geri döndü. Veri tabanı sorunu ile Pilotaj Haber’in 3 yıldır emek verip harcadığı tüm online saygınlığı da web dünyasında kaybolup gitmişti. Artık gelen kullanıcı aradığını bulamıyor ve müdavimlerimiz yok oluyordu. Tekrar baştan başlamak çok zordu, yine de tekrar gönüllü konseptle en baştan başladık.

Ayrıca bu esnada sevindirici bir gelişme de yaşanmaya başlıyordu. Havacılık kaynakları giderek artmaya başlamıştı. Bunların çoğunun kategorisi ise haberdi. ( Bir de kopyala yapıştır ya da rewrite olmasalardı keşke). Aynı haberler hepsinde okunabiliyordu, tek farkı önce biri sonra diğerleri yayına giriyordu. Bir pilotun çalışma arkadaşıyla olan özel yaşantısı havacılığa nasıl bir katkı sağlayabiliyordu? Havacılık kaynağı bu olmamalıydı…

Aslında kısmen amacımıza ulaşmıştık, havacılığı önemli sayıda bir kitleye tanıtıp sevdirdiğimizi düşünüyorum. Bu çabalar bile havacılıktan haberdar bir neslin habercisiydi.

Son iki yılda gönüllü bir ekip olarak özgün paylaşımlar üretmeye devam ettik. Sanırım bu da verilmiş emeğin, sunuma hazırlanması ve paylaşılması hazzını yaşamaya değer bir çaba.

Kısacası amacımıza ulaştığımızı ve havacılığın tanınmasında katkımız olduğunu düşünebilmek bile bizim için yeterli. Bu konseptte devam ederek en başındaki vizyonumuzu gerçekleştirmeye devam edeceğiz…

Başlangıçtan itibaren emek veren herkesin kalemine ve yüreğine sağlık, öyle ya da böyle Pilotaj Haber 5 yılını geride bıraktı. Özellikle gönüllü olarak ciddi emekler veren Hasan, Yılmaz, Göktay ve Halis’e ve halen gönüllü olarak faydalı paylaşımlar yapan herkese gönülden teşekkür ediyorum. Onlar sayesinde halen Pilotaj Haber var ve yoluna devam ediyor.

Faydalı içerikler üretebilen yeni kaynakların çoğalması temennisiyle…

 

 

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM

error: Copyright Pilotaj Haber!