Avustralya-ABD İlk Biofuel Uçuşu

56
Avustralya-ABD İlk Biofuel Uçuşu

Avustralya’nın bayrak taşıyıcı havayolu şirketi Qantas Airways, ABD-Avustralya arasında gerçekleşecek ilk biofuel uçuşuna imza atmak için geri sayıma başladı.

Qantas’tan yapılan açıklamada, bu yılın hemen başında yapılacak olan Los Angeles – Melbourne uçuşunda şirkete ait bir Boeing 787 Dreamliner uçağı, Etiyopya hardalı olarak bilinen Brassica Carinata tohumlarından üretilmiş biofuel ile uçacak.

Etiyopya hardalından yüksek kalitede ve havacılık için ideal yakıtlar elde edilebiliyor. Uçaklar için bio-jet, havaalanında kullanılan araçlar için ise bio-diesel olmak üzere iki tür yakıt üretiliyor. Qantas bio yakıt için Kanada merkezli ziraat firması Agrisoma Biosciences ile anlaşma sağladı. İki şirket 2020 yılından itibaren Avustralya’da çiftçileri örgütleyip, Etiyopya hardalının üretimini sağlayarak ülkenin ilk bio yakıt ziraai ürün zincirini kurmayı planlıyor.

Daha önce Kanada’da da Etiyopya hardalından üretilen biofuel yakıtı ile uçuşlar gerçekleştirilmişti. Biofuel sayesinde emisyon salınım oranları ve yolcu başına yakıt maliyetlerinde ciddi bir kazanım sağlanabiliyor.