Atatürk ve havacılık inanışı

tarafından
9
Atatürk ve havacılık inanışı

29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyetin ilanından 16 ay geçtikten sonraki süreç içerisinde Atatürk Türk Tayyare Cemiyeti’ nin kurulması için talimat vermiştir. 1935 yılında Türk Hava Kurumu olarak Türkiye’ nin Havacılık Federasyonu yetkisini taşımaktadır. Türk Hava Kurumu’ nun merkezi birimi Ankara olmakta. Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu THK’nın manevi olarak uygun görülen koruyucularıdır.

1954 yılından bu yana kuruma ait Uçan Türk adlı dergi basımı gerçekleştirilmektedir. Dünya rekoru kıran Türkkuşu öğretmeni Emrullah Ali Yıldız 1938 yılında 14 saat 20 dakikalık bir uçuş gerçekleştirmiştir. Büyük bir inançla havacılık sektöründe yeni yeni düşünceleri olan Kemal Atatürk İstikbalin göklerde olduğunu biliyor ve Türk yapımı uçakların ülkemizin semalarında havalanması için çalışmaları başlatıyordu. Birinci Dünya Savaşı sonrasında Almanların uçak imalatı faaliyetleri durdurulmuştur. Yenilgiye uğrayan Almanya bilgi birikimlerini Türkiye ile paylaşmak istemektedir.

Türk Teyyare Cemiyeti ve Junkers Firması ile anlaşmalar sağlanır. Her iki ülkenin iş birliği yapması ile TOMTAŞ kurulmuştur. Yapılan planlamalar doğrultusunda ihtiyaç duyulan uçaklar ve uçak ekipman malzemeleri üretilecekti. Anlaşma itibari ile çalışmalar başlatıldı ve bir sene sonrasında da Kayseri Uçak ve Eskişehir Bakım Tesisi ve Teyyare Makinist Mektebi açıldı. Almanya ve Fransa’ya öğrenciler gönderilmektedir. 1932 yılında 15 tane Junkers A 20 bombardıman uçağı imal edildi. Sonrasında ise Alman hisselerinin de tamamen Türklere geçmesi ile 1939 yılında kadar Amerikan Curtis Wright ile anlaşma yapılmış ve tüm uçak üretim revizyon hakkı Türk Hava Kuvvetlerine devredilmiştir.

İkinci Dünya Savaşına kadar geçen süreç içerisinde 112 tane farklı tipte uçak modelleri tasarlanmıştır. Savaş sonrasında sağlanan destekler neticesinde emek harcamadan yapılan işlere çok çabuk alışılmaktadır. Bunun neticesinde 1959 yılı itibari ile icraatlar durdurulur ve artık uçak üretimi yapılmamaktadır.

Traktör üretim işlerine başlanmıştır. Traktör üretimi başlaması sonucunda Mustafa Kemal’ in emek verdiği 35 yıllık muhteşem vizyon sona ermiştir.

35 yıl öncesinde yürütülen faaliyetler sonucunda Brezilya’ nın Sao Paulo eyaletinde bir havacılık okulu kurulmuştur. Burada ABD’ nin en üst düzeyi olan MİT ile Ülkenin her yerinden en zeki olan öğrenciler tahsis edildi. Azimli ve çalışma hacimli işler yapılarak 35 yıl sonrası için 12 bin çalışana sahip 285 bin metrekare alana hakim muhteşem bir fabrika kuruldu.

Günümüzde bahsedilen şirket uçuş maliyeti en düşük olan uçağı üretmekte. Şimdilerde 5500 uçağı olan firma Embraer 190 modelli uçağın tanıtımı esnasında açıklamalarda bulundu. Yoksullukla mücadele eden ülkede 800 000 ton gıda ihracatına eş değer bir tutar olmaktadır. Atatürk’ün havacılık bakış açısında azim ve meşaakat gizli olduğunu söyleyebiliriz. Tüm çalışmaları ile havacılık alanında hassas ve önemli atılımlarla bulunulmuştur.