USD
EURO
ALTIN

ATAK’ın İlk Müşterisi O Ülke mi Olacak?

İç Güvenlik bölgesinde teröristlerin korkulu rüyası olan ATAK, yurt dışındaki ilk müşterisini bekliyor.

ATAK’ın İlk Müşterisi O Ülke mi Olacak?
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Atak helikopteri İtalyan Mangusta firması ile anlaşılarak 2007 yılından itibaren A-129 saldırı helikopterinin Türk versiyonu T-129 olarak Türkiye’de TAİ tarafından üretilmeye başladı. TSK envanterine tek tek halen alımlarına devam edilen ATAK, henüz yurt dışında müşteri bulamadı.

T-129 ATAK helikopteri yazılımsal bölümünü ( KDU, Avcı kaskı, HMD vb) ASELSAN üstleniyor. Montaj işlemleri ise TAİ’de yapılıyor. Kendi kulvarında hem yazılımsal, hem de manevra kabiliyeti açısından beğeni toplayan ATAK’ın henüz yurt dışına satışı yapılmadı. TSK’nın vermiş olduğu 60 helikopterlik siparişin de henüz yarısı teslim edilmedi.

İlk yabancı müşteri Pakistan olabilir

Ancak ATAK helikopteri için yurt dışında müşteriler aranıyor. Türkiye’de İç Güvenlik bölgesinde kendisini kanıtlayan ATAK helikopteri için ilgilenenler arasında Pakistan bulunuyor. Pakistan’ın Karaçi kentinde düzenlenen 9. IDEAS Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nda Türkiye, Havelsan, TAI, Aselsan, Roketsan gibi çok sayıda firmayla katıldı. Fuarda beklenildiği gibi ATAK helikopteri Pakistanlı üst düzey yöneticiler tarafından da ilgi gördü. Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Mustafa Şeker ” ATAK helikopterimizle Pakistan tarafı ilgileniyor. Helikopterimiz Pakistan’a daha önce getirildi. Burada testlere tabi tutuldu ve çok başarılı biçimde geçti. Beklentimiz, Pakistan’a satışı konusunda bir ilerleme kaydetmek.” ifadesini kullandı. Buradaki Pakistan’da ATAK helikopterinin testlere tabi tutulması ve başarı ile geçmesi ifadesi, ilk yurt dışı satışın Pakistan’a olacağının habercisi.

ATAK Kendisini kanıtladı

Üretilen hava araçlarının yurt dışında müşteri bulabilmesi için bazı somut kıstaslar gerekiyor. Bunlar;

1- Üretici tarafından kendi ülkesine satışı
2- Satış sonrası hava aracının kendisini kanıtlaması
3- Yurt dışı müşteri potansiyelinin araştırılması
4- Yurt dışına satış
5- Satış sonrası bakım ve idame
6- Hava aracının prestij sağlaması ve yeni müşteriler

ATAK helikopteri açısından birinci basamak oldukça önemli bir adım. Çünkü üreticinin kendi ülkesine bile satamadığı ve kendisini kanıtlayamamış bir hava aracının yurt dışına satışını beklemek hayalden ibaret. ATAK helikopteri yukarıdaki adımlar değerlendirildiğinde en önemli basamak olan üçüncü basamağa gelmiş bulunuyor. Bu basamaktan itibaren yurt dışına gerçekleşecek satış ile çeşitli yabancı müşterilere satış yapmak çok daha kolay olabilir. Satış kadar satış sonrası parça tedariki, bakım ve kurs gereksinimleri de büyük önem taşıyor. Yani ATAK helikopterinin müşteri bulması ve satışı gerçekleştirilmesi halinde, idamenin iyi yapılması büyük önem taşıyor.

CTS800-4A tipi iki motoru bulunan ATAK helikopteri, maksimum kalkış gücü 1373 beygire ulaşabiliyor. Roket, 20 mm top ve güdümlü füze atabilen ATAK aynı zamanda kötü hava koşullarında uçabilmesi için oto pilot ile de seyrüsefer sistemleri güçlendirildi. Bir çok sistem yedeklendiğinden herhangi bir arıza sırasında can kaybı veya hasara meydan vermeden iniş yapılabilmesi için tasarlandı. Acil inişlerde sıkışma durumunda pilotların başı üzerinde bulunan kanopi atılabiliyor. Avcı kaskları sayesinde pilot baktığı herhangi bir yöne atış yapabiliyor.

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM

error: Copyright Pilotaj Haber!