Asya’da Uçuşlar Yön Değiştirdi

65
Asya’da Uçuşlar Yön Değiştirdi
Binance indirim

Endonezya’da Sunda Boğazı’nda tsunamiye sebep olan Anak Krakatau Yanardağı’nda alarm seviyesinin yükseltilmesinin ardından, uçuşların güzergahları da değiştirildi. Anak Krakatau Yanardağı’nda gerçekleşen bir çok patlamanın sonrasında alarm seviyesi en üst düzey ikinci seviyeye yükseltildi. Yanardağın çevresinde 5 kilometrelik bir uçuşa kapalı alan belirlendi ve bu sebeple uçaklar da farklı uçuş rotalarına yönlendirildi.

Endonezya’nın afet yönetim merkezi (BNPB), artan volkanik faaliyeti nedeniyle alarm seviyesinin artırıldığını açıkladı. Cumartesi günü, volkanik aktivite tsunamiyi tetiklemiş, onlarca insan hayatını kaybetmişti. Afet yönetim merkezinden basına verilen açıklamada, “Anak Krakatau Yanardağı’nın volkanik faaliyeti artmaya devam ediyor. Tehlike alanı 2 kilometreden 5 kilometreye çıkarıldı. Halk ve turistlerin 5 kilometrelik alana girmeleri yasaklandı” denildi.

Uçuşlar nasıl etkilenecek?

Hava trafiği kontrol ajansı AirNav operasyondan sorumlu müdürü, BBC’ye yaptığı açıklamada, Avustralya, Singapur ve Orta Doğu ile bağlantılı uluslararası uçuşların da aralarında bulunduğu, 20 ila 25 uçuşun etkileneceğini söyledi. Yetkili, bazı yolcuların daha fazla süreyi uçakta geçirmeleri ve uçakların daha çok yakıta ihtiyaç duymaları dışında büyük bir aksaklık beklemediklerini de kaydetti.

Yanardağa ne oluyor?

Yetkililer, Anak Krakatau’nun gittikçe artan bir şekilde kısa süreli patlamalar meydana geldiğini söylüyorlar. Afet yönetim merkezinin yanardağ çevresinde ilan ettiği 5 kilometrelik tehlike alanında herhangi bir insanın olmadığı tahmin ediliyor. Sunda Boğazı’nın her iki yakasında yaşayanlara, yeni bir tsunami ihtimali sebebi ile kumsallardan uzak durmaları çağrısı yapıldı. Sert rüzgarlar, volkanik külleri komşu bölgelere taşıyor, yetkililer bunun “tehlikeli olmadığı” açıklamasını yaptı ve yerleşimcilere maske ve gözlük takmalarının sağlık açısından daha tedbirli olacağını belirtti.