Antalya’yı Keşfedin

tarafından
16
Antalya’yı Keşfedin

antalya plajları

‘Nereye uçalım? / Şuraya’ yazılarında söz konusu edilen kentlerin çoğu için ‘bu güzel kent zengin ve köklü bir tarihe geçmişe sahiptir’ benzeri cümleler kurduğumuzun farkındayız ama yapılacak bir şey yok; durum gerçekten öyle. Lidya ve Pers egemenliklerine girdikten sonra sırasıyla Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı himayeleri altında kalan Antalya da tarih açısından zengin bir kent. Ülkemizin en iyi müzeleri arasında sayılan Avrupa Konseyi ödüllü Antalya Müzesi Konyaaltı semtinde bulunuyor. 13 tane sergi salonu, bahçe ve açık galeriyi barındıran bu müze Antalya tatili sırasında görülmesi tavsiye edilen bellibaşlı mekanlar arasında yer alıyor.

7.000 metrekarelik bir alanı kaplayan Antalya Müzesi 5.000 kadar esere evsahipliği yapıyor ve müzede ayrıca sergilenmeden korunan 25-30.000 adet civarında eser de bulunuyor. Müzede lahit mezarlar, heykeller, Perge antik kentine ait parçalar, Likya/Lidya Karia/Pamfilya uygarlıklarının eserleri ve sayısız tarihi kalıntıyı görürken tarihin adeta kokusunu aldığınızı hissedeceksiniz. Olağanüstü bir arkeolojik zenginliğe sahip olan Antalya’da farklı ülkelerden gelen bilim adamları devamlı olarak bilimsel kazılar yapıyorlar. Doğal güzelliklere ve benzersiz tesislere sahip olan bu ilimizde tatil yapmak istediğinizde birçok havayolunun sunduğu Antalya uçuşları imkanlarından faydalanabilirsiniz. Ekonomik Antalya uçak biletleri ve indirimli uçuşlar hakkında bilgi sahibi olmak için Antalya Havalimanı web sitesiyle diğer havayolu firmaları tarafından açılmış olan sitelere bakabilirsiniz.

Antalya Güllük Dağı tepesindeki doğal bir platformun üzerinde bulunan Termessos antik şehri ve Termessos kaplıcaları da el değmemiş ve huzur verici görünümüyle diğer antik kentlerde göre daha farklı bir havaya sahip bulunuyor. Bir Antalya uçak bileti alarak şehre uzaklığı 13 km olan Antalya Havalimanı inişi yaptıktan sonra yakınına düşeceğiniz bir başka güzellik de Kurşunlu Şelaleleri. Gezenlerin inanılmaz derecede etkileyici bulduğu bu yörede biraz ıslanmayı göze alabiliyorsanız şelalenin altına girebilir, sudaki ördeklerle balıkları izleyerek ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

Çevresinde yayalar için gezinme yollarının da bulunduğu Düden Şelaleleri de Antalya’da tatil yapanların başlıca uğrak yerlerinden biri. Bu şelalelerin muhteşem atmosferinde bütün yorgunluk ve stresinizin üzerinizden su gibi akıp gittiğini hissedeceksiniz. Antalya kentini çevreleyen sur üzerinde bulunan anıtsal kapılardan biri olan Hadrianus Kapısı veya Üçkapılar da şehre ilk gelenlerde otantik zamanlara adım attıkları hissini uyandıran yapılardan biridir. Muhteşem ve etkileyici bir görünüme sahip olan Hadrian Kapısı nakış gibi işlenmiş farklı ve esrarnagiz görünümlü bir kapıdır ve yerli-yabancı turistlerin önünde resim çektirdiği noktalar arasındadır.

Antalya’da tatil yaparken bir Kaleiçi turu attıktan sonra yürüyerek 10 dakika içinde erişebileceğiniz Karaalioğlu Parkı yüzlerce çeşit ağaç ve çiçekle sağa sola serpiştirilmiş heykelleri ve mükemmel manzarasıyla sevilen Antalya mekanları arasında yer alıyor. Temiz ve berrak deniziyle tercih edilen fakat yaz aylarında çok fazla kalabalık olan Konyaaltı Plajı, kentin ortasında sakin ve huzurlu bir sualtı dünyası sunan Antalya Akvaryumu ve Patara girişinde yer alan Patara Antik Tiyatro da Antalya taili sırasında görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Oksijen dolu havası, huzur veren atmosferi ve yeşil doğasıyla konuklarını gökyüzüyle buluşturan Üçoluk Yaylası ise kamp ve trekking severler tarafından özellikle tercih ediliyor.

Su kaydırakları, beyaz balinalarıyla yunusları, deniz kedileri, jakuzi barları ve dalga havuzu ile Dolphinland (Aqualand) da Antalya Beach Park içinde yer alıyor. Teke Yarımadası, Gökbük Kanyonu, Abdal Musa Türbesi, Antalya Tarihi Saat Kulesi, Kocain Mağarası, Saklıkent Kayak Merkezi ve çok daha fazlası ise Antalya gezip görmekle bitecek gibi görünmeyen eşsiz ve sayısız güzellikler barındırıyor.