Anadolu Kartalları tatbikatı 2016

tarafından
16
Anadolu Kartalları tatbikatı 2016

Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığınca düzenlenmiş olan Anadolu Kartalı 2016 tatbikatında heyecan verici görüntüler objektiflere yansıdı. Tatbikat’ ın ilk haftasında farklı olarak seçilmiş olan uçak tipleri ve Hava muharebesi görevleri anlatıldı. İkinci haftasında ise Yakın Hava Desteği, Dinamik Hedefleme ve Mukabil Hava Harekatı görevleri uygulandı. ABD Hava Kuvvetleri’ nin de katılım sağladığı tatbikatta F-15C ve C-130 nakliye uçağı bulunmaktaydı. Türk Hava Kuvvetlerinden ise F-16 /D savaş uçakları ile Havadan İhbar Kontrol uçağı (Barış Kartal’ı) gösteriye katıldı. ABD ve Türkiye uçaklarının yanı sıra tatbikatta;

Almanya A-310 1 adet

İngiltere EF-2000 6 adet

Pakistan F-16 6 adet

NATO E-34 1 adet

Hava Kuvvetleri Komutanlığı 12 F-4E 2020 uçağı/ KC-135 tanker uçağı / CN-235 uçağı 2 adet/AS-532 helikopter 1 adet/ E-7T havadan ihbar kontrol uçağı

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda ise T129 (ATAK) 2 adet, S-70 helikopter 2 adet

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı hücumbotu 2 adet/ fırkateyn 1 adet olarak tatbikatta görev almıştır.

Birlik ve beraberlik içerisinde yürütülen bir işbirliği sağlanmasını amaçlayan tatbikatta imkan ve kabiliyetler eğitim programları ile bütünleştirildi.

Düzenlenen tatbikatta Brezilya, Cezayir, Moldova, Romanya, Moğolistan, Lübnan, Kosova, Slovenya, Slovakya, Senegal, Şili, Tunus, Umman, Tacikistan, Kore Cumhuriyeti, Katar, Danimarka, Endonezya, Fas, Japonya ve Azerbaycan gözlemci olarak katılım sağlamıştır.

Anadolu Kartalları

Anadolu Dünyanın en müşterek eğitim yapısına sahip olan eğitim düzeyi prestijli havacılık kurumudur. Lokasyon olarak Konya’ da bulunan eğitim merkezi taktik geliştirerek Havacılık ile ilgili konularda bilgi birikimi sağlamakta ve yeteri düzeyde alt yapı olanaklarına sahip olmaktadır. Muharipleri harbi kazanmak üzere eğiten ve bu alanda her yıl önemli tatbikat birimleri düzenleyen kurum askeri alanda en az zamanlama ile en fazla efor sarf ederek liderlik ve belirtilen görevi tamamlama stratejisinde önemli rol oynamaktadır. AR-GE faaliyetlerinin desteklenmesi ile harekat ihtiyaçları tamamlanmaktadır. Anadolu Kartalı Eğitim Merkezi Komutanlığının görevi AE Eğitimleri ile gerçeğe yakın olacak şekilde savaş ortamı oluşturarak yüksek teknolojili hava araçları ile her ihtiyaca yönelik karşılık verebilmektir. Temin edilen tüm silah ve uçak modelleri bölgede test edilmektedir.