USD
EURO
ALTIN

Alçak İrtifa Bulutları

ALÇAK İRTİFA BULUTLARI : Bu sınıfta Düz Tabaka ve Yaygın Küme bulutları vardır. Orta enlemlerde 50-6500ft irtifa arasında oluşurlar. Düz Tabaka Bulutları (St) : Alçak, düzgün, tabakalı bir bulut tipi olup “sis”e benzer oluşumu yüzeyden başlamaz; fakat alçak tepeleri içinde alır. Sisle birleştiği zaman IFR uçuşlar için bazı sorunlar meydana getirir. Rüzgar sebebi ile dağıldığında […]

Alçak İrtifa Bulutları
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

ALÇAK İRTİFA BULUTLARI :

Bu sınıfta Düz Tabaka ve Yaygın Küme bulutları vardır. Orta enlemlerde 50-6500ft irtifa arasında oluşurlar.

Düz Tabaka Bulutları (St) : Alçak, düzgün, tabakalı bir bulut tipi olup “sis”e benzer oluşumu yüzeyden başlamaz; fakat alçak tepeleri içinde alır. Sisle birleştiği zaman IFR uçuşlar için bazı sorunlar meydana getirir. Rüzgar sebebi ile dağıldığında ”Frakto Düz Tabaka” (Fs) bulutları oluşur. Herhangi bir cephesel olay olmamasına rağmen, yer karla kaplı olduğu zaman alttan soğuma ile teşekkül eder. Sıcaklığa bağlı olarak kar veya yağmur yağışı yapar. Eğer 50 feet’in altında oluşursa sis olarak isimlendirilir.

ÖZELLİKLERİ :
Devamlı (Parçalar halinde değil bir bütün meydana getiren) bulutlar şeklindedir.
Taban yüksekliği 50 feetten başlar
Dikey kalınlığı birkaç yüz feet ile 1000-2000 feet arasında değişir.
Görüş bulut altında çisenti ve sis yoksa ortadır. Bulut içinde 10-15ft tir.
Bulut içinde ve altındaki uçuşlarda hafif “hava sarsıntısı” vardır.
Bazı durumlarda kaba buzlanma olabilir. Bulut üstüne çıkarak buzlanma önlenebilir.

Düz Tabaka bulutunun tabanları alçak olduğundan ve alçak tepeleri içine aldığından, bulut uçuşuna elverişli değildir. Keşif, konvoy ve sahil muhafaza görevlerine engeller.Taban yükseklikleri bilinmeden ve altimetre ayarı yapılmadan alçalmak tehlikelidir.

Yaygın Küme Bulutları (Sc) : Yuvarlak kümelerden oluşmuştur. Genellikle “gri” renkte olup yer yer daha koyu kısımları vardır. Birçok nedenlerle oluşan ve çok rastlanan bir buluttur. Sık sık, engebeli arazide esen rüzgarın kararlı havayı karıştırarak kaldırması sonucunda, bazen Düz Tabaka bulutunun parçalanmasından veya Küme bulutunun dağılmasından oluşur.

ÖZELLİKLERİ :

Geniş bir sahayı kaplar. Bazı durumlarda ince ve hatta parçalanmış olabilir.

Tabanları 2000-4000 feet arasındadır. Deniz ve düzgün arazi üzerinde bulut altında uçulabilinir.

Bulut altında ve içinde hafiften orta şiddete kadar hava sarsıntısı vardır. Eğer bulut içinde “Cu + yağışlı küme” var ise beklenmeyen şiddette hava sarsıntısıyla karşılaşılır.

Sıcaklık 0°C ile – 10°C arasında ise çok şiddetli buzlanma olur.

Tek uçak, bulut uçuşu için elverişlidir. Zayıf görüş ve hava sarsıntısı sebebiyle kol uçuşunu
zorlaştırır.

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM

error: Copyright Pilotaj Haber!