Aero Club Como

tarafından
16
Aero Club Como

Aero Club Como

Dünya’ nın ilk deniz kıyısında bulunan uçak okulu olmaktadır. Alplerin kıyısında bulunan okul Como Gölü’ nün tam kıyı kesiminde yer almaktadır. Eğitimde İtalyanca terimleri öğrenmeniz gerekmektedir. Herhangi bir tehlikeli durumda telaffuz edeceğiniz yardım çağrısı için uçuş yaptığınız alanda kullanılan dile göre terimler ile rapor vermeniz gerekmektedir.

1930 yılında kurulmuş olan Deniz uçağı uçuş okulu şehrin simgesinden bir tanesi olmakla beraber tarihi hangarı ile dikkatleri üzerine çekmiş durumdadır. Bölgede yaşayan halk üzerinden vızır vızır geçen uçaklara alışmış durumda. Bu yüzden belde halkı uçuş eğitimleri esnasında çıkan gürültüden rahatsız olmamakta.

Aero Club Como

PPL ve deniz uçakları ile eğitim sağlanan kulüpte kimseye gereksinim duymadan tekerlekli uçaklar ile uçuş imkanınız bulunmakta. Bunun için ekstra bir eğitime gerek bulunmamaktadır. Karada gerçekleştirilen tekerlikli hava aracı uçuşlarında muhakkak ki en az 7 saat olmak kaydı ile eğitimin tamamlanması şart kabul edilmektedir. Deniz uçağı özellikle göl ve benzeri alanlar üzerinden uçmak için büyük bir alternatif diyebiliriz. Bir hava aracının deniz veya benzeri alan üzerinde kontrollü olarak uçurabilmek gerçekten de profesyonellik gerektiren bir durumdur.

Aero Club Como uçuş eğitimlerinde öğrenilen bilgiler ile PPL eğitimleri arasında farklılıklar söz konusu olmaktadır. Örneğin kara uçuşları esnasında ineceğiniz konumdan bir çok farklı etmene kadar sürekli kontrol sağlanmakta iken kulüp eğitimlerinde ise sadece rüzgar yönünü saptayıp inişe geçmeniz yeterlidir.

Deniz uçakları uçuş esnasında dikkat etmeniz gereken belirli kavram ve prosedür uygulamalarını göz ardı etmemelisiniz. Göl üzerinde tıpkı taksi görevi yapan deniz uçakları kalkana kadar heyecan verici bir süreç yaşanmaktadır. Özellikle iniş esnasında yaşanan kaza olayları oldukça fazla. İniş esnasında Glass landing adı verilen su yüzeyinde beliren rotada dikkat edilmelidir. Güneş sebebi ile suyun yüzünün parlak olması nasıl iniş yapılacağı hakkında pilotu tedirgin etmektedir. Bu gibi durumda temkinli davranmalı ve kokpit instrumanlarına konsantre olarak iniş işlemini gerçekleştirilebilirsiniz.

İniş işlemleri sonrasında uçağınızı bağlamalı, flotların suyu alınmalı ve iskeleye çıkış anında dikkatli davranılması açısından bilgi verici eğitimler ilerleyen derslerde gösterilmektedir.

Aero Club Como Hangar

Amfibian ve Flotlu olarak 2 tür uçak modelinin bulunduğu Aero Club Como okulunun gerek hangarı gerek okul yapısı oldukça temiz ve bakımlı olmakta. Flotlu olan uçak modelleri sadece göl ve deniz gibi alanlarda iniş ve uçuş yapabilecek türde olan uçak modelleridir. Amfibian uçak modelleri ise içeri girebilen tekerlek yapısına sahip hem deniz hem de karaya iniş yapabilen uçak modelleri olmaktadır.