2018’de 100’den fazla uçak teslim edilecek

tarafından
14
2018’de 100’den fazla uçak teslim edilecek

ABD’li komutan Tuğgeneral Christopher Bogdan’ ın yaptığı açıklamaya göre müşterek taarruz uçağı olarak belirlenen F-35’lerin teslimatına ilişkin açıklamalar söz konusu olmuştur. Senato Silahlı Hizmetlerinde katılım sağladığı programda 9 ülkenin içerisinde yer aldığı proje ile ilgili 2005 yılı itibari ile yapımı devam eden uçakların teslimatlarının oluşturulacağı belirlendi. 9 ülke arasında üst sırada ABD ve İngiltere bulunmakta.

Gelecek proje detaylarından bahseden Bogdan 4 yıl içerisinde Dünya genelinde 17 noktaya yeni F-35 bakım üstlerinin kurulacağını açıkladı. Bununla beraber önümüzdeki yıl 2018 yılına kadar tamamlanacağı kanaatine varan Bogdan 100’den fazla uçağın konsorsiyumun ortaklarına ulaştırılacağının da altını çizdi. 2015 yılında F-35 modelli proje kapsamındaki 45 uçak ülkelerine teslim edilmişti.

Özellik bakımından F-16 ve F-18 modelli 4. nesil uçakların diğer savaşlarına göre daha fazla saldırı gücü bulunmaktadır. Hem havacılık alanında hem de havadan karaya yapılan saldırılarda F-35 modelli uçaklarla daha fazla başarı sağlanmaktadır.

Türkiye uçak siparişleri teslimatı açıklandı

ABD ve İngiltere önderliğinde hayata geçirilen uçaklar 1990 yılında tasarlanmıştır. Radara yakalanmama özelliğine sahip olan uçak modelleri yeni nesil teknolojik malzemeler ile donatılmaktadır. Radar ile ilgili sıkıntıların ortadan kaldırılması için silah istasyonlarının gövde içerisine saklandığı belirtilmektedir.

Avustralya, İtalya, Hollanda, Danimarka, Kanada, İngiltere, Almanya ve Norveç gibi Türkiye’ de 2002 yılında bu projeye dahil olmuştur. Yabancı askeri malzeme alan ülkeler Japonya ve Güney Kore’ de projede yer alan uçakların teslim edileceği ülkeler arasında yer almakta.

Türkiye’ nin vermiş olduğu uçak siparişlerinin 2 tanesi 2017 yılında teslim alınması beklenmekte.  Yapılandırılan uçaklar ülkelerin talebine göre proje kapsamındaki ülkelere teslim edilecektir.

Her bölgeye iniş sağlama

F-35 Lightning II Müşterek Saldırı uçağı olarak bilinen uçak modeli savaşta kullanılacak tüm görevlerin yerine getirilmesi amacı ile tasarlanmaktadır. Bu yüzden maliyet bakımından oldukça pahalı olan uçak modeli aynı zamanda ABD’ nin son insanlı savaş uçağı projesi olmakta. ABD hava ve deniz kuvvet28leri tarafından kullanılmakta olan F-16, F/A-18, AV-8B ve A-10 uçak modellerinin yerine F-35 savaş uçaklarını kullanacaktır. İngiltere ise kullanmakta olduğu Harrier’lerin yerine tamamlanan F-35 uçaklarını kullanacaktır.

Her alana iniş sağlayabilen uçak modelleri inişe elverişli olmayan alanlarda ise dikey olarak iniş yapabilme özelliğine sahiptir. Görev altı sağlamlaştırılmış düzeyli olan uçak modeli tek kişilik tek motorlu olmasının yanı sıra kanca ile yakalanıp, mancınık ile fırlatılabilmek için gövde altı ile sağlamlaştırılmıştır.