Malaysia Airlines uçağı 227 yolcusu ile kayıp


malaysia airlinesBejing ( Çin ) için Malezya’dan ( Kuala Lumpur)  kalkan Malaysia Airlines’a ait MH370 sefer sayılı Boeing 777 uçağı 227 yolcusu ve 12 mürettebatı ile kayıp. Gece 01:30 sularında radardan kaybolan ve temas kesilen uçaktan henüz haber yok. Arama kurtarma ekipleri Malezya ve Vietnam arasında düştüğü sanılan uçağı aramaya devam ediyor.

Malaysia Airlines CEO’su Ahmad Jauhari Yahya, 12 saatten fazla süredir uçaktan herhangi bir haber alınamadığını ve araştırmaların devam ettiğini açıkladı.

Son olarak Güney Çin denizinde görüldü

Kalkışından sonra radarlar tarafından Güney Çin Denizi ile Tayland körfezinin birleştiği noktada takip edilen uçağın enkazına henüz ulaşılamadı. Uçakta bulunan 227 yolcunun çoğunun Çin vatandaşı olduğu ancak, Kuzey Amerika, Avrupa ve diğer Asya ülkelerinden yolcuların da olduğu açıklandı.

yolcu yakınlarıYakınları telaşlı

Kuala Lumpur’dan kalkan uçakta bulunan yolcuların yakınları Bejing havalimanında sevdiklerini karşılamak için bekliyordu. Ancak uçağın gecikmesi üzerine havalimanında heyecan arttı. Haberi alan havalimanı yönetimi, yolcuların yakınlarını havalimanına 15 km uzaklıkta bir hotele naklederek beklemelerini rica etti. Ancak yolcuların yakınlarına herhangi bir bilgi verilmedi. Hotel etrafında bulunan haberciler de uzaklaştırıldı.

Uçağın izi sürülüyor

Malezya yetkilileri uçağın radarda son olarak Kuala Terengganu şehrinin 135 km kuzeyinde görüldüğünü açıkladı. Vietnam havacılık yetkilileri ise uçağın hiç Vietnam hava sahasına girmediğini ve hiç bir telsiz temasının kurulmadığını belirtti.

güney çin deniziTerör saldırısı mı ?

Uçağın son olarak görüldüğü Güney Çin denizinde gerginlikler yaşanıyor. Bölgede Çin ve Filipinler arasında yaşanan düşük yoğunluklu çatışmalar sürekliliğini koruyor. Olaydan sonra Çin 2 adet arama kurtarma gemisi, Filipinler 3 askeri uçağını ve 3 donanma devriye gemisini arama faaliyetleri için görevlendirdi. Bunun yanında Malezya, Singapur ve Vietnamlı arama kurtarma ekipleri de kendi aralarında koordinasyon kurarak arama kurtarma faaliyetlerini yürütüyor. Uçağın son kez radarda görüldüğü bölge 11,200 kilometre karelik bir alanı kapsıyor. Bölgede avlanan Vietnamlı balıkçılar her hangi bir emareye rastlanması durumunda haber vermeleri konusunda ikaz edildi. Malezya Ulaştırma Bakanı Hishammuddin Hussein, ” Terör saldırısı mı?” sorusuna ” Henüz bir bilgi yok fakat her ihtimali değerlendirmeye alıyoruz” diye cevap verdi.

Yolcular hangi ülkelerden

Uçakta bulunan 227 yolcunun milliyetleri şu şekilde ; 152 Çin, 38  Malezya, 7 Endonezya, 6 Avustralya, 5 Hindistan,  4 ABD, 2 Kanada, ve Fransa, Yeni Zelanda, Ukrayna, Rusya, İtalya, Tayvan, Hollanda ve Avusturya’dan birer yolcu. 35.000 feet irtifada uçan uçağın pilotları tarafından her hangi bir emercensi deklare edilmedi. Uçak suyun altına gömülmüş olsa dahi kara kutunun yaydığı ultrasonik dalgalar su altından da tespit edilebiliyor. Kara kutunun yaydığı bu dalgalar yüzlerce kilometreyi menzili içine alabiliyor. Air France uçağı 2009 yılında Atlas Okyanus’unda düşmüş 2 hafta içerisinde enkazın bazı parçalarına ve bazı yolcuların cesetlerine ulaşılmıştı. Fakat enkazın asıl kısmı ve kara kutu 2 yıl sonra tespit edilebildi.

Malezya Airlines emniyetli bir havayolu şirketi

Malezya Airlines 19 yıldır ilk kazasını kayıtlara geçirdi. Şirket tarihinde son 19 yıldır her hangi bir ölümlü kaza meydana gelmemişti.

pilot kokpitPilotlar tecrübeli

Malaysia Airlines; uçağın kaptan pilotu 53 yaşındaki Zaharie Ahmad Shah’ın 18.000 uçuş saatinden fazla tecrübesi olduğunu ve 1981 yılından beri şirkette çalıştığını, yardımcı pilot Fariq Hamid’in ise 2007 yılından beri şirkette çalıştığını ve 2.800 uçuş saati tecrübesi olduğunu açıkladı. Malaysia Airlines filosu 15 adeti Boeing 777-200 olmak üzere 100 uçaktan oluşuyor.

 

Tags: , , , , , ,

 
 
 

Yorumlar